Znáte ten pocit, když vidíte něco skvělého a řeknete si: “jo, to je přesně ono!” a okamžitě si vás ta myšlenka získá? Stalo se mi to u projektu NotFound.org, který umožňuje provozovatelům webových stránek využít stránku 404 – nenalezeno pro účely hledání ztracených dětí po Evropě.

Je to taková ta potřeba, když vidíte něco skvělého, s tím okamžitě něco dělat. Psal jsem na kontaktní email notfound.org s tím, že jim pomohu s evangelizací v Čechách. Po několika neúspěšných pokusech a zjištění, že mezinárodně tahle myšlenka zřejmě moc nefrčí (nelokálnost, nepřeloženost, ..) jsem narychlo spíchnul obdobu pro Českou republiku. Na adrese www.nenalezena.cz získáte kód, který vložíte do kteréhokoli redakčního systému, webového serveru, nebo jiného editačního systému. Konkrétně do části, která se stará o situaci, kdy návštěvník přijde na stránku, která neexistuje. To se často stává při příchodu z vyhledavačů a při vyhledávání na webu samotném, protože hledání leckdy odkazuje na stránky, které již neexistují. Dále jde o situace, kdy někdo na váš web odkazuje nesprávně, tedy opět na neexistující stránku, nebo když prostě návštěvník napíše adresu podstránky špatně. V současnosti stránka nejčasněji vypadá nějak takto, tedy je buď prázdná, nebo obsahuje větu ve stylu: “Tohle tu nemáme, hledej, běž jinam”.

Myšlenka NotFound.org na tyto stránky vkládá kód, který zobrazuje banner (obrázek) s informací o právě pohřešovaných dětech v Evropě. Na rozdíl od NotFound vložením kódu Nenalezena do stránky, se při každém zobrazení objeví banner neziskové organizace, pouze v případě, že je v České republice pohřešováno dítě, zobrazí se jeho fotografie s informací co dělat, pokud ho uvidíte.

Poptal jsem několik neziskových organizací a vložil pár bannerů organizací které jsou mi sympatické. V České repulice existuje systém Policie České republiky pro vyhledávání pohřešovaných osob, který má nejen RSS kanál, ale i upozornění emailem, takže Nenalezena je už otestováno i v situaci, kdy se skutečně někdo pohřešuje. Po pár hodinách bylo v tomto případě naštěstí možné banner odstranit, protože Policie pohřešování zrušila. Po několika týdnech zkoušení je vidět, že jde naštěstí o nejčastější scénář.

Myšlenku jsem prezentoval na StartupCampu (video níže), abych ověřil, zdal-li je pochopitelná a hlavně, zda-li je o něco takového zájem. Ani v pro-společenském sektoru ale nefunguje vždy vše, takže zájem byl a je velmi vlažný. Několik serverů kód okamžitě nasadilo (díky např. Tyinternety.cz a Edna.cz), ozvaly se dvě neziskové organizace, jestli je možné aby Nenalezeno točilo jejich banner. Dále jeden novinář a pár jednotlivců s tím, jestli je projekt aktivní a mohou jej přidat na svůj web. Nenalezeno je asi na 30 serverech a generuje několik stovek zobrazení denně.

Aktivní je a bude, ale pokud se nenajde nějaký další impuls v podobě někoho nadšeného se projektu věnovat, nebo o něm někdo více nenapíše a neobjeví se tak na více webech, zřejmě jej nechám jen pár měsíců přežívat. Ale pořád mi to přijde skvělá myšlenka ;-)