Český startupový ekosystém se v roce 2012 posunul o míle daleko. Startupcamp je jedna z nových pravidelných akcí, které v tomhle roce vznikly a vypadá to, že si rychle našel své místo na slunci.

Na Startupcamp jsme s Jakubem Svobodou a Vojtou Bednářem (aka Tyinternety) přišli vlastně náhodou. Mezi řečí padlo, že na Startupcampu v Bratislavě se každý měsíc potká 100 lidí ze startup komunity na pivo. Pravidelně už dva roky. Takže jsme se vyrazili podívat na Slovensko, jestli by něco takového mělo smysl v Praze.

Přes prázdninovou letní atmosféru byla akce perfektní, plná a zajímavá. Sál bratislavského KC Dunaj, klubobaru, který sídlí ve stejné budově jako The Spot, byl opět plný, tentokráte dokonce více než stovkou, protože Startupcamp slavil narozeniny. Hipsterký nádech podniku a nadšení zakladatele Rada Greža, to všechno dalo dohromady chuť tehle formát zkusit v Čechách. V našich očích šlo o jediné. Netlačit další “nějakou” akvitivu, ale vytvořit formát pravidelného setkávání komunity. Akcí tu máme přehršel, každá má logicky nějaký program a zaměření. To láká, nebo naopak odrazuje určitý typ návštěvníků. Pokud jsou na programu pitche, zájem se snižuje u lidí z eteblovaných firem, pokud jde o prezentace už fungujících firem, často to nepřijde zajímavé těm na začátku.. a tak dále. Startupcamp je tak o jediném. Poslední neděli v měsíci mít důvod večer vyrazit na setkání-pivo-networking se startup komunitou. Nic víc, nic míň.

Startupcamp má dvě části. Prezentační a networkingovou. Do té první se snaží Vojta zvát vždy dva zajímavé speakery (2x15min) hovořící o aktuálních tematech, tedy např. Michal Hanus o investicích Chenenu na prvním Startupcampu, Zdeněk Cendra o fraud platbách na druhém, Rado Gražo o vzniku (a zániku) Bratislavského Startupcampu na třetím a Linda Kajzarová o přípravě akcelerátoru Wayra v Praze na čtvrtém. Další část je nepravidelně věnována několika pětiminutovým pitchům aktuálně zajímavých startupů. Do prezentační části plánujeme ještě zařadit “vzkazy od startupistů”, tedy část otevřenou pro publikum a jednominutové vzkazy ze cény o čemkoli. Následující networkingová část není časově omezena a zatím se pokaždé protáhla :-)

Každá akce měla zatím svůj osobitý ráz. Jednou se kryla s Vídeňským Pioneers festivalem a byla menší, poslední se zas trefila den před Silvestra. I přesto se na ní otočilo přes 50 účastníků. Náš dlouhodbý cíl krom zažití hesla “Poslední neděli v měsíci se Startup komunitou na pivo” je návštěvnost okolo 100 lidí. Jedna unikátnost by tu byla už teď. Čtvrtý Startupcamp byl podle všeho jediná IT-geeko-internetová akce, kde přednášely pouze ženy . A hned na prvním setkání se podařilo domluvit s US-MAC pitchovací soutěž jejíž vítěz (Biglauncher) se přidal do skupiny startupů, které vyrazily v rámci Sillicon Valley Startup Campu.

Kluci z Tyinternety dávají akcím totálně profi ráz skvělému ozvučením, projekcím a videozáznamy, které jsou na webu k dispozici. Díky partnerům bylo zatím pokaždé pivo, víno a nealko zadarmo (naposledy silvestrovské bublinky). Pražské startupcampy hostuje prostor NOD nad Roxy, který se ukázal jako ideální — prostor divadla na prezentační část a přední bar na drinky.

Pokud budete mít 27.1. chvíli, určitě se stavte. A nebo kteroukoli další poslední neděli v měsíci. Pokud jste z jiného města a napadlo vás zorganizovat Startupcamp, ozvěte se, nebo přijeďte na kus řeči.