Pokud v sobě nemáte alespoň “kousek Havla”, tak dál nečtěte!

Pro mne byl Václav Havel hrdinou. Člověkem, který po celém světě symbolizuje přerod východní Evropy, pád železné opony, celoživotní boj za svobodu, humanitu, velkého Čecha. Měl jsem ale dojem, že je nabíledni, aby Havel zapadl do šedi ostatních státníků a postupně se na něj zapomnělo. Koho jiného odkaz, by ale měl zůstat zachován a rezonovat ve společnosti, než člověka, který si dokázal získat úctu a respekt po celém světě a zasadit se o změnu tváře Evropy konce 20. století?

Myšlenku jsem nosil v hlavě a hledal gesto, kterým by si národ mohl Havla připomenout. Ne jednou, ale pravidelně, co nejdéle. Gesto, které by bylo české, jednoduché, blízké co nejvíce generacím a zároveň humorné a lehce cimrmanovské. Inspiroval mě ručníkový den Douglase Adamse. Jeho příznivci každoročně v den jeho výročí nosí dle příběhu Stopařova průvodce celý den výrazně s sebou ručník. Vzpomněl jsem si na dnes už nenápadnou historku z inaugurace prezidenta, na základě které pak celá společnost řešila, zda-li měl Havel kalhoty krátké, povytažené, nebo špatně ušité.

Ukázalo se, že nejenže Havel na tuhle historku s humorem vzpomínal, ale že se ho ještě dlouho poté leckdo na důvod krátkých kalhot dotazoval. Většina mých známých a kamarádů si na krátké kalhoty hned vzpomnělo a zasmálo se. Krátké kalhoty byly na světě. Ohrnutí kalhot 18.12 má být gestem, které může udělat opravdu každý, třeba ráno, po cestě do práce, když někoho jiného s krátkými kalhotami uvidí. Cílem není přesvědčit co největší dav, aby si programově kalhoty ohrnoval, ale umožnit všem těm, kteří na odkaz Havla nahlíží podobně, aby se poznali a mohli se na sebe ten den usmát, na Havla společně zavzpomínat a třeba se vrátit k jeho myšlenkám.

A být hrdý, na to že byl náš! O chod událostí, které tvořily poslední dekádu dvacátého století, se jistě nezasloužil jen on, ale právě on je bude navěky symbolizovat. V učebnicích dějepisu za sto let bude v téhle kapitole dost možná právě pouze Havel, obklopen malou hrstkou dalších, tak jako T.G.M. v kapitole o vzniku republiky. Havel bude symbolem a hrdinou doby naší. A já mám radost, že na něj můžu být hrdý. Současná politika v ČR působí dojmem úplného rozkladu. A pokud existuje soudobý politik, na kterého můžeme být hrdí, pak je to Havel. A snad i to s Krátkými kalhotami někoho napadne.

V tuhle chvíli máme asi 4.000 potvrzených účastníků na události na Facebooku, dalších 2.000 co se přidá možná. Pozvánka čeká na přečtení u 35.000 dalších lidí. Web navštěvují stovky lidí. Nadpis článku na iDnes.cz vidělo asi 100.000 lidí, titulku tištěného Metra minimálně 350.000 a Facebookové analytiky ukazují, že díky sdílení byl zásah přes půl milionu. Máme plakáty v pražských autobusových zastávkách. To není honění čísel, jen rekapitulace. Myslíme si, že okolo milionu Čechů o Krátkých kalhotách zahlédlo zmínku. Na další propagaci pracujeme. Nečekáme, že 18.12. bude většina národa mrznout v ohrnutých kalhotách, ale těšíme se na těch několik osobních úsměvů a vzpomínek.

My, znamená asi desetičlenná skupina šikovných chytrých mladých lidí, která se k přípravě aktivity dala dohromady. Spontánně. I to je hrozně osvěžující a bylo to klíčové, pro rozběh celé akce. Nevěřili byste, kolik nenávistných emailů a vzkazů na Facebook nám chodí! Jen stručně a pro pořádek — každý takový vzkaz je ujištěním, že aktivita má smysl a posiluje nás. Ne naopak! ;-)

V rámci kalhot vznikla i myšlenka získat Google Doodle pro Václava Havla. Tedy zobrazení Havla u vyhledávání Googlu v den jeho výročí, tak jak je často vídáme při významných světových událostech. Češi mají několik lokálních Doodlů (např. Jana Wericha). Cílem je získat první Doodle Evropský, ještě lépe alespoň částečně světový. Cesta k americkému týmu Google Doodle už je nastartovaná. Rozhodně to ale nebude 18. 12., politika Google Doodles je oslavovat den narození.

O akci se můžete více dočíst na webu, kde jsou k dispozici ke stažení propagační materiály, dále na Facebookové stránce a přidat se můžete na události k akci. Případně vyvěste plakát, zveřejněte banner. Pokud můžete aktivitu jinak podpořit, dejte prosím vědět. Připravujeme také seznam známých osobností, které akci podporují. Pokud o někom víte, budu rovněž moc rád za kontakt.

Těším se 18. 12. !