Myšlenka seznamovacích aplikací mě ne a ne opustit. Už Písmak byl sociální síť pro literáty s nádechem seznamky. Líbímseti pak tuhle myšlenku vedlo na masovější úroveň. Nedávno mě napadla neinternetová idea “Dvojpanáku” (Doubleshooter).

Dvojpanák je klasický skleněný panák, který potkáváte v barech, ale pro dva. Ve skle jsou pod správným úhlem umístěné dva otvory, které se dají naplnit tekutinou. Dají se pak postupně vypít tak, že při pití prvního nevyleji ten druhý. Pak je na řadě druhý z dvojice. Je to taková hloupost, která by ale mohla startovat spoustu interakce při večerní zábavě a samozřejmě vést k novým vztahům, zvaní na dvoupanáka by minimálně v začátcích mohlo být “cool”.

Nedalo mi to a nainstaloval jsem 3DS Maxe a věnoval mu několik nočních hodin. Výsledek přikládám, není dobrý, ale ilustruje ideu. Tím by asi celá myšlenka skončila, kdybych nečetl o serveru Quirky.com. Pokud vás napadne podobně ztřeštěná myšlenka, můžete ji sepsat (vizualizovat) a odeslat ji na Quirky k posouzení ostatním. Pokud během měsíce získá dostatek hlasů od ostatních a jako dobrý nápad ji vyhodnotí i team Quirky, pustí myšlenku do výrobního procesu. Ten zahrnuje design produktu, název, cenovou politiku a další kroky na kterých se může kdokoli podílet. Úměrně jeho úsilí a užití jeho myšlenek je pak z prodeje produktu odměňován. Quirky zajišťuje prodej a v nabídce má třeba elegantní prodlužovačku, podstavec pod iMac, nebo praktický stojan na zubní kartáček a mnoho dalšího.

Quirky produkty jsou úspěšné, úspěšná je ale hlavně myšlenka samotná. O publikaci vlastních nápadů je slušný zájem, přestože za ni musíte zaplatit 10 dolarů. Během pár hodin váš “vynález” spadne na další stránky listování a pokud nejde o něco skutečně chytlavého, upadne v zapomnění.

Tak to dopadlo i s Dvojpanákem. Ale pokud se vám tenhle nápad líbí, podpořte jej svým hlasem. Třeba se jednoho dne objeví ve vašem oblíbeném podniku /-) A nebo pošlete nápad svůj. Realizovanou českou myšlenku jsem v seznamu zatím nenašel.